Obavy o budoucnost a frustrace ovládají rodiče, jejichž děti neuspějí v prvním kole přijímaček na střední školy. Letos se hlásil rekordní počet uchazečů, zejména v Praze a Středočeském kraji. Některým deváťákům se nepodařilo dostat nejen na vysněnou školu, ale na žádnou. Hlavní město přitom tvrdí, že místa ještě jsou, ale rodiny je stále hledají.
Obsah, co se v článku dozvíte?
Naděje a černé myšlenky
Rodiny dětí, které se marně snaží dostat na střední školu, doufají v dobrý konec, ale musejí také čelit negativním myšlenkám. Pátrání po volných místech neprobíhá bez desítek podaných přihlášek. Situaci, se kterou se letos deváťáci potýkají, rodiče často připisují státu a někdy i celé společnosti.
Přečtěte si: Přijímací řízení na střední školy ovlivněno více rodinným zázemím než studijními předpoklady
Přetlak na přijímacích zkouškách
Letos provázely přijímací řízení na střední školy fronty dlouhé desítky metrů před školami, které vypsaly druhé kolo zkoušek, a v nich stovky uchazečů. Volných míst je přitom jen desítky. Například David Marouš z Prahy vyjádřil své obavy o budoucnost svého dítěte, které by podle jeho slov nemělo skončit na pracovním úřadě v 15 letech.
Zvýšený zájem a nedostatek míst
Podobných rodičů jsou stále stovky. Na středoškolské maturitní obory, víceletá gymnázia nebo nástavby se letos hlásilo 116 tisíc dětí, což je o čtvrtinu více než před šesti lety. V některých městech, jako například v Praze, byl zájem enormní a řadu deváťáků dosud nepřijali nikam. Své naděje nyní vkládají do druhého kola přijímaček.
Hledání alternativních škol
Markéta Sáblíková, jejíž syn se v prvním kole neúspěšně hlásil na dvě policejní školy v Praze, nyní zkouší vše, co by patnáctiletého kluka alespoň trochu bavilo. Rodina se hlásí na obchodní školy a akademie nejen v okolí hlavního města, ale po celém Česku. Zlatníkovi podali 16 přihlášek a nadále sledují, kde se objeví volná místa.
Čtěte také: Pololetní vysvědčení a přijetí na střední školy: Klíčový faktor v rozhodovacím procesu
Nedůvěra ve stát a systém přijímaček
Rodiče cítí frustraci a nedůvěru ve stát a systém přijímaček. Problémy, kterým čelí jejich děti, jsou reálné, ať už za ně může cokoliv. Podle některých rodičů bylo možné předvídat tyto potíže již od let 2007 a 2008, kdy se narodilo mnoho dětí. Zodpovědné osoby podle nich situaci neřešily včas.
Politici a experti hledají řešení
Mezitím politici, experti i lidé pracující ve školství řeší otázku, kde letos nastal problém s přetlakem zájemců. Hlavní město tvrdí, že míst na školách je dostatek, ale problémy přetrvávají. Analýza Seznam Zpráv ukazuje, že jednou z hlavních příčin je současný systém přijímaček.
Důsledky na děti a rodiny
Pro mnohé děti a jejich rodiče znamená tato situace obrovský stres a pocit nespravedlnosti. Rodiče, jako například Markéta Sáblíková, jsou přesvědčeni, že udělali vše, co mohli, a viní stát za nedostatečnou přípravu na tento přetlak.
Mohlo by vás zajímat: První kroky do světa práce: Letní brigáda pro mladistvé
Výzva pro budoucnost
Podle odborníků je třeba změnit systém přijímacího řízení a zajistit, aby se podobná situace neopakovala. Současná situace ukazuje na nutnost dlouhodobého plánování a lepší koordinace mezi školami a státními institucemi.
Zdroj: seznamzpravy.cz