Zvýšení poplatků: Návrat k reálným hodnotám
Po 15 letech stagnace se veřejnoprávním médiím v České republice mění ekonomický model pro televizní a rozhlasový poplatek. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) v úterý oznámil, že od začátku roku 2025 se televizní poplatek zvýší o 25 korun na 160 korun měsíčně. Rozhlasový poplatek podstoupí podobnou transformaci s nárůstem o deset korun na 55 korun za měsíc.
„Vzhledem k inflaci a nákladům na provoz je tato aktualizace nezbytná. Je to krok k tomu, abychom zachovali a vylepšili kvalitu veřejnoprávního vysílání,“ uvedl Baxa.
Noví plátci: Mobil a počítač jako brána k veřejnoprávním médiím
Dalším klíčovým bodem velké mediální novely je rozšíření počtu plátců. Nejde již pouze o majitele televizorů a rozhlasových přijímačů. Kdo má mobil nebo počítač s přístupem k veřejnoprávním médiím, bude muset také platit. „Změna je reakcí na moderní dobu, kdy se mediální obsah konzumuje přes různé platformy,“ zdůraznil ministr.
Transparentnost a kontrola: Kdo bude hlídat hlídače?
Věrohodnost a transparentnost veřejnoprávních médií je vždy otázkou dne. Podle nového návrhu bude hospodaření České televize a Českého rozhlasu nově pod dohledem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). „Chceme, aby financování veřejnoprávních médií bylo nezávislé na státním rozpočtu a aby bylo zároveň kontrolováno,“ řekl Baxa.
Ekonomický dopad: Co to znamená pro veřejnoprávní média?
Díky těmto změnám se očekává, že výnos z poplatků České televize vzroste o 1,4 miliardy korun, zatímco Český rozhlas získá dalších 600 milionů korun. Tento nárůst financí by měl umožnit nejen pokrytí rostoucích nákladů, ale také investice do nových projektů a rozvoje kvalitního obsahu.
Nová éra, nové výzvy
Velká mediální novela, na které se shodli zástupci vládní koalice, tak otvírá novou kapitolu ve financování a regulaci veřejnoprávních médií v České republice. Zatímco se objevují názory jak pro, tak proti, jedno je jisté: tato reforma má potenciál pozitivně ovlivnit kvalitu a diverzitu mediálního prostředí. Jak se však ukáže v praxi, to je otázka, na kterou známe odpověď až s odstupem času.