Zdraví mozku a mozek jako takový je fascinující orgán, který celý život pracuje na plné obrátky. Ačkoliv je schopen se neustále přizpůsobovat, s přibývajícím věkem prochází pozvolnými, ale přirozenými změnami. Mnozí lidé si všimnou, že po padesátce už jejich hlava zdaleka „nešlape“ tak svižně jako dřív. Co se tedy přesně děje a jak můžeme zdraví mozku udržet co nejdéle?
Obsah

Mozek po padesátce začíná stárnout. Co se uvnitř děje?
S příchodem padesátých narozenin se začínají projevovat první známky biologického stárnutí mozku. Ztenčuje se mozková kůra, myelinová vrstva obalující nervová vlákna ztrácí kvalitu a zpomaluje se přenos informací mezi neurony. To může vést k pomalejšímu vybavování informací, zhoršené schopnosti soustředit se či rychle přepínat mezi jednotlivými úkoly.
U mnoha lidí zůstává mysl stále velmi čilá, a proto si tyto změny zpočátku ani neuvědomují. Přesto se s postupujícími roky začínají objevovat potíže s pamětí – zejména s vybavováním jmen, čísel nebo konkrétních událostí.
Čtěte také: Citronová voda ráno: 15 důvodů, proč začít tento zázračný návyk
Jak hormonální změny ovlivňují zdraví mozku
U žen přichází po padesátce období menopauzy, u mužů pak tzv. andropauza. Obě fáze jsou spojené s hormonálními změnami, které mají přímý vliv i na funkce mozku. Například pokles hladiny estradiolu u žen může způsobit větší výkyvy v náladě, vyšší únavu a horší kognitivní výkon.
S věkem tělo také hůře spaluje tuk, přibývají kila a člověk musí vynakládat větší úsilí na udržení kondice. I to se odráží na mentální výkonnosti – fyzická nepohoda jde ruku v ruce s úbytkem duševní energie.
Kdy se změny stávají vážnými?
Běžný kognitivní útlum je normální součástí stárnutí. Zpomalení myšlení, obtížnější přepínání pozornosti nebo menší pružnost v přijímání nových informací není důvodem k panice. Zpozornět bychom ale měli ve chvíli, kdy tyto změny začnou narušovat každodenní život.
V takovém případě může jít o tzv. mírnou kognitivní poruchu (MCI), která často předchází rozvoji demence. Neznamená to automaticky Alzheimerovu chorobu, ale je důležité neotálet a konzultovat stav s odborníkem – například neurologem nebo geriatrickým lékařem.
Mozek po šedesátce: méně efektivní, ale bohatší na zkušenosti
Zhruba od 60 let věku se změny zrychlují. Mozek sice stále uchovává množství znalostí a zkušeností, ale pracuje méně efektivně. Přístup k informacím je pomalejší a jejich doplňování náročnější. Navíc mohou přibývat zdravotní komplikace, jako je vysoký krevní tlak, chronický zánět nebo srdeční problémy, které mozek zatěžují ještě víc.
Na druhou stranu se ale rozvíjí schopnosti jako emoční vyspělost, moudrost a morální úsudek. S věkem přichází hlubší porozumění životu, větší nadhled a empatie.
Mohlo by vás zajímat: Spánek: Tajná zbraň pro zdraví a výkonnost
Co pomáhá udržet zdraví mozku v kondici
Dobrá zpráva je, že mozek je možné trénovat a podporovat po celý život. Největší přínos má pravidelné aerobní cvičení – procházky, plavání nebo jízda na kole. Pohyb zlepšuje prokrvení mozku, podporuje tvorbu nových spojení mezi neurony a snižuje riziko poklesu kognitivních funkcí.
Důležitá je také společenská aktivita. Osobní setkávání, přátelské rozhovory nebo zapojení do komunitních aktivit posilují mozek víc, než si uvědomujeme. Sociální izolace naproti tomu riziko demence výrazně zvyšuje.
Roli hraje i spánek – jeho kvalita i délka. Pokud člověk dlouhodobě spí špatně, měl by vyhledat odborníka. Dále je klíčové držet pod kontrolou krevní tlak, udržovat optimální hmotnost, omezit cukr a sůl a jíst pestrou, přirozenou stravu.
Prevence začíná už ve 30. letech
Nečekejte na první příznaky. O zdraví mozku se vyplatí pečovat už od mládí. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, omezte alkohol, nekuřte, a hlavně se naučte pracovat se stresem. Neméně důležitý je i střevní mikrobiom – vědci už dlouho upozorňují na propojení střev a mozku.
Závěr? Stárnutí mozku se sice nevyhneme, ale svým přístupem můžeme ovlivnit, jak rychle se projeví a jak moc nás ovlivní. Malé změny v životním stylu mohou znamenat velký rozdíl. A čím dřív s nimi začnete, tím lépe pro vás i vaši paměť.
Zdroj: novinky.cz