Připravte se na změnu svých návyků při nákupu nápojů, Česko se pomalu ale jistě chystá na zavedení zálohování PET lahví a plechovek. Ministerstvo životního prostředí už oznámilo, že by mělo být schopné představit legislativu v první polovině roku 2023 a nejdříve v roce 2025 by mohlo být zálohování zavedeno.
Nová nezisková organizace pro sběr
Ministr životního prostředí Petr Hladík oznámil, že vznikne nová nezisková organizace, která bude zajišťovat sběr jak v nejmenších obcích, tak u nejmenších obchodníků. Systém bude zahrnovat i dobrovolné odběrné místa, ale záloha by neměla přesáhnout 5 Kč, což je výrazně méně než na Slovensku (3,50 Kč) a v Německu (6 Kč).
Výsledky průzkumu ukazují, že Češi jsou ochotni zaplatit za zálohovaný nápoj až 5 Kč navíc. Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM uvádí, že pro úspěšnost systému je důležité mít hustou síť odběrných míst, protože aktuální vzdálenost k barevným nádobám na třídění v Česku je 89 metrů a 73% Čechů je ochotno je využívat.
Větší počet odběrných míst
Podle neoficiálních informací ministerstva by se mohly do systému musely zapojit prodejny nad 50 m2, což by znamenalo výrazně větší počet odběrných míst než na Slovensku, kde jsou povinné pro prodejce nad 300 m2.
Výhody zálohování
Zálohování PET lahví a plechovek přinese řadu výhod. Tyto obaly budou mít vyšší hodnotu, což umožní efektivnější recyklaci a snížení množství odpadu, který skončí na skládkách a ve spalovnách. Navíc, sběr obalů pomůže rozšířit odběrnou síť, což znamená, že i v nejmenších obcích budou lidé mít přístup k výkupním místům.
Záloha za zálohovaný nápoj by neměla přesáhnout pět korun, což je výhodné pro konzumenty, kteří mohou získat zpět část peněz za své nákupy. Také se očekává, že větší počet malých obchodů se zapojí do systému, což přinese výhody pro obyvatele, kteří nebudou muset cestovat příliš daleko, aby vrátili své prázdné obaly.
Výzvy při zavádění zálohování
I přes řadu výhod, které zálohování přinese, jsou tu i některé výzvy, které je nutné překonat. Obce, které získávají příjmy z prodeje materiálů ze žlutých a šedých kontejnerů, mohou mít obavy o snížení svých příjmů.
Je potřeba se zamyslet nad tím, zda je vhodné povinně zavést zálohový systém na PET lahve a plechovky, když v současnosti už se třídí cca 80% PET lahví. Je to dostatečný počet pro zlepšení životního prostředí? Zástupci tradičního obchodu a některých obcí se obávají, že jim zálohování uškodí. Je nutné najít rovnováhu mezi úspěšností systému a finančním zatížením.
Není jednoduché odpovědět na otázku, zda zálohový systém v Česku bude úspěšný. Analýza Svazu obchodu a cestovního ruchu uvádí, že zavedení zálohování bude stát více než 5 miliard korun, zatímco Iniciativa pro zálohování tvrdí, že náklady budou přehnané. Centrum ekonomických a tržních analýz uvádí, že jednorázové náklady budou nejdražší a budou se týkat stavebních úprav provozoven, technologií a personálních nákladů.
Nyní je na české vládě, aby vyhodnotila výhody a nevýhody zálohování a rozhodla, jaký systém bude pro Česko nejlepší. Ať už se rozhodne jakkoliv, je důležité, aby byla vytvořena hustá síť odběrných míst, aby bylo pro zákazníky co nejpohodlnější vracet prázdné obaly. Je to první krok k tomu, abychom zlepšili stav životního prostředí a dosáhli 90% třídění PET lahví.
Zdroj: Seznam zprávy