V Africe se děje něco velkého! Tento kontinent se totiž jednoznačně rozděluje na dvě části a mezi nimi vzniká nový oceán. Zdrojem tohoto neuvěřitelného procesu je East African Rift System (EARS), který je jedním z nejžhavějších míst na Zemi.
Prvním příznakem: Propast v Etiopii
Geologové v roce 2005 zaznamenali 6 metrů hlubokou propast v oblasti Afarské propadliny v Etiopii. Ta se pak rok co rok zvětšovala a v roce 2018 dosáhla ohromující délky 56 kilometrů. Počítačová simulace z roku 2009 ukázala, že propast vznikla během několika dní vlivem erupce sopky Dabbahu na jejím severním konci.
Kdy se stane realitou?
Rozpad Afriky povede v budoucnu k rozpadu celého kontinentu na dva díly, ale vědci odhadují, že proces vzniku nového kontinentu a oceánu bude trvat minimálně 5 milionů let. Ačkoli se tento pohyb může v budoucnu zrychlit, pro lidstvo je to stále extrémně pomalý akt.
Desková tektonika a změny na povrchu planety
Tektonické desky tvoří svrchní část zemského povrchu a jsou složeny z kontinentální a oceánské kůry. Ty mladé jsou slabší než 15 kilometrů, staré mohou být silnější než 200 kilometrů. Hranice desek se ukrývají pod hladinou oceánů a blízkost hranice znamená větší náchylnost k zemětřesením a vulkanické činnosti.
Afrika se rozpadá a vzniká nový kontinent a oceán.
Tento přirozený a nevyhnutelný proces je zdrojem East African Rift System (EARS), který je jedním z nejžhavějších míst na Zemi. Sledováním tohoto procesu máme možnost pozorovat, jak se propast mezi dvěma kontinenty mění v oceánskou propast. Je to však stále pomalý proces, který bude trvat minimálně 5 milionů let. Tektonické desky, ze kterých se skládá vrchní část zemského povrchu, jsou silně ovlivňovány pohybem na Zemi a jejich hranice se nacházejí pod hladinou oceánů. Tyto pohyby a změny na povrchu planety jsou pomalé, ale neustále probíhají.
Poznejte Afriku v novém světle
Tento neuvěřitelný proces rozpadu Afriky a vzniku nového kontinentu a oceánu nám ukazuje, že Země je stále živá a měnící se planeta. Poznejte Afriku v novém světle a buďte svědky těchto ohromujících změn na povrchu planety.
Zdroj: vedazive.cz